Beyazlatma işlemi 3 farklı tip işlem olarak uygulanabilir;

1) Ofis Tipi Beyazlatma

Bu işlem beyazlatmanın bizzat doktor tarafından klinikte uygulanmasıdır. % 37’lik etki oranına sahip beyazlatma jelleri ve lazer ışıklar birlikte kullanılır. Beyazlatma işlemi bizzat hekim tarafından kontrol edildiği için en güvenli yöntemdir. Hızlı ve etkili bir yöntemdir. 1 saatlik bir süre sonrası istenilen beyazlık sağlanmış olur.

2) Ev Tipi Beyazlatma

Bu işlemde hastaya özel beyazlatma plakları ve beyazlatma jeli birlikte kullanılır. Öncelikle hastaya özel bir beyazlatma plağı hazırlanır. Daha sonra %18’lik etkiye sahip beyazlatma jeli ve kullanım prosedürleri hastaya anlatılır ve hasta bu işlemi evde kendi kendine uygular. Beyazlatma kullanılacak jel miktarı ve uygulama süresi mutlaka dikkat edilmesi gereken noktalardır. Jelin fazla uygulaması, sürenin uzatılması gibi durumlar ağız içinde yaralanmalara sebep olabilir. Bu işlem tamamın hasta kontrolüne bırakıldığı için ofis tipi beyazlatmaya göre daha az güvenlidir. Ofis tipi beyazlatmaya göre sonuç almak daha uzun sürer.

3) Tek Diş Beyazlatma (Kron içi Beyazlatma)

Dişteki renklenmenin dış etkenlerle değil de içsel etkenlerle oluştuğu durumlarda bu tip beyazlatma işlemi uygulanır. Özellikle kanal tedavili, anomalili dişlerde, dişler içten bir etken sonucu renklenmeye başlar. Bu durumlarda dişlerde küçük kaviteler açılarak beyazlatma ajanı belirli aralıklarla (3-4 günde bir) uygulanır ve dişin rengi istenilen noktaya gelene kadar işlem tekrarlanır.

Lazer beyazlatma işlemi kullanılmakta olan beyazlatma uygulamaları içinde şu anda en çok kullanılan ve en etkili beyazlatma sistemidir. Diğer beyazlatma uygulamalarının aksine lazerle beyazlatma işleminde yüksek enerji seviyeli lazer ışık cihazı ve beyazlatma jeli birlikte kullanılmaktadır. Ofis tipi beyazlatmalarda kullanılan hidrojen peroksit jel %37’lik etki gücüne sahiptir ve lazer ışınıyla birlikte diş yüzeyinde aktive olarak işlev görür. Beyazlatma işleminde dişin mine tabakası üzerindeki renk tabakası beyazlatılarak dişin renk tonu, kalıcı olarak bir kaç ton açılabilir.

Lazerle beyazlatma işlemi ev tipi beyazlatmanın aksine hızlı, etkili ve güvenlidir. Bir saatlik bir işlem süresi sonucu uzun süreli kalıcılık sağlayan, daha beyaz, daha parlak bir gülüş elde edilir. Bu işlem sadece profesyonel olarak bir diş hekimi tarafından uygulanabilir. Beyazlatma işlemi diş yüzeyine ya da dişe herhangi bir zarar vermez, son derece güvenli bir uygulamadır.